Data dodania

Prof.Słowiński członkiem Akademii Nauk Instytutu Bolońskiego

Z wielką przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Roman Słowiński został jednogłośnie przyjęty do Akademii Nauk Instytutu Bolońskiego w charakterze Zagranicznego Członka Korespondenta. 

Serdecznie gratulujemy!

 

Akademia Nauk Instytutu Bolońskiego (L'Accademia delle Scienze dell'Istituto di Bologna), założona w 1690 roku, ma historię sięgającą ponad trzech wieków. Wśród jej członków są sławni włoscy i zagraniczni naukowcy, tacy jak Luigi Galvani, Guglielmo Marconi, Albert Einstein, Giovanni Pascoli, Maria Skłodowska-Curie i wielu innych włoskich i zagranicznych uczonych. 

Założona przez młodego astronoma Eustachio Manfrediego, Akademia początkowo nosiła nazwę Accademia degli Inquieti (Niespokojni) i dopiero później stała się Akademią Nauk po połączeniu z Instytutem Naukowym założonym w 1711 roku przez hrabiego Luigi Ferdinando Marsili. Akademia miała stać się ważnym motorem reformy Uniwersytetu w Bolonii.

Początkowo poświęcona wyłącznie naukom eksperymentalnym, medycznym i fizyczno-matematycznym, stała się orędownikiem zdecydowanego postępu badań naukowych w Bolonii podążającego za teoriami Malpighiego, Kartezjusza i Newtona, a także doktrynami Kopernika, Galileusza i Bacona. Pod koniec XVII wieku Akademia Nauk osiągnęła nowe wyżyny za sprawą jednego ze swoich prezesów, Luigi Galvaniego, który zrewolucjonizował naukę o fizjologii człowieka i zwierząt. Akademia stała się wtedy jedną z najważniejszych europejskich i światowych akademii, słynącą z doskonałości swoich naukowców. Wśród jej członków byli Alessandro Volta, Laura Bassi, Michaił Łomonosow, Anders Celsius, Georges Louis Leclerc Buffon i wielu innych wybitnych włoskich i europejskich naukowców. 

Dobrze wspierana i doceniana przez papieży Restauracji, takich jak Grzegorz XVI, Akademia Nauk odgrywała autorytatywną rolę doradcy państwowego. Papież Pius IX uznał ją za kluczową instytucję dla postępu naukowego i społecznego w Państwie Papieskim.

W XIX wieku, po początkowym spadku znaczenia spowodowanym okresem napoleońskim, dzięki badaniom w dziedzinie medycyny, nauki i matematyki, Akademia stała się najbardziej aktywnym ośrodkiem badawczym w okolicach Bolonii, gdzie profesorowie uniwersytetu prezentowali swoje najnowsze odkrycia.

Po okresie faszyzmu i II wojny światowej, Akademia Bolońska podejmowała wszelkie wysiłki, aby odzyskać swoją dawną sławę. W nowej strukturze powstały Wydział Nauk Humanistycznych i Wydział Nauk Fizycznych – ten ostatni obejmuje sekcję Nauk Inżynierskich, gdzie prof. Roman Słowiński jest jednym z 19 zagranicznych członków korespondentów (https://site.unibo.it/accademiascienzebologna/en/members/ii-section-engineering-sciences). 

Prof. Roman Słowiński
Akademia Nauk Instytutu Bolońskiego
PL