Data dodania

Udział PP w konferencji zamykającej projekt AI Tech

W dn. 6 grudnia 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja zamykająca projekt Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech), który realizowany był w latach 2020-2023 przez Politechnikę Poznańską oraz cztery inne polskie uczelnie — Politechnikę Gdańską, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu — w partnerstwie z Ministerstwem Cyfryzacji. 

W ramach projektu AI Tech Wydział Informatyki i Telekomunikacji PP uruchomił nową specjalność Sztuczna Inteligencja w zakresie studiów II stopnia na kierunku Informatyka oraz przeprowadził dwa pełne cykle kształcenia, które ukończyło — uzyskując dyplom mgr. inż. oraz certyfikat potwierdzający rozwinięcie kompetencji cyfrowych — 59 niezwykle ambitnych młodych osób (16 pań oraz 43 panów). 

Osoby studiujące na specjalności Sztuczna Inteligencja w ramach projektu AI Tech, prócz realizacji nowatorskiego programu studiów przygotowanego i prowadzonego przez kadrę badawczo-dydaktyczną z wydziałów WIiT oraz WARiE, miały możliwość udziału w różnorodnych formach kształcenia, które stanowiły, m.in.: wyjazdy na najważniejsze międzynarodowe konferencje naukowe, wizyty studyjne w uznanych ośrodkach prowadzących badania z zakresu sztucznej inteligencji, staże zawodowe wybierane z bardzo atrakcyjnej oferty zebranej specjalnie na potrzeby projektu, szkoły letnie AI Tech oraz zespołowe projekty badawczo-wdrożeniowe dotyczące zastosowań sztucznej inteligencji w praktycznych problemach wymagających opracowania rozwiązania aplikacyjnego o potencjale zastosowania w przedsiębiorstwie, organizacji, czy instytucji. 

Na konferencji zamykającej zespół realizujący projekt AI Tech na Politechnice Poznańskiej reprezentowany był przez dr. hab. inż. Miłosza Kadzińskiego, prof. PP — autora programu specjalności SI, który w ramach projektu pełnił rolę koordynatora merytorycznego oraz dr inż. Irminę Masłowską — kierownika projektu AI Tech na PP. Doświadczenia studentów i wpływ projektu na ich osobisty rozwój (nie tylko) zawodowy przedstawili absolwenci specjalności SI na kierunku Informatyka — mgr inż. Julia Stachowiak i mgr inż. Adam Krawczyk, który realizuje na PP doktorat pod opieką swojego dawnego mentora w ramach AI Tech — dr. hab. inż. Wojciecha Kotłowskiego, prof. PP — we współpracy IDEAS NCBR. 

Ponadto WIiT PP miał także reprezentanta w panelu dyskusyjnym dotyczącym roli konferencji, wizyt studyjnych, staży oraz innych elementów wzmacniających współpracę międzynarodową i ze środowiskiem przemysłu w procesie kształcenia studiów II stopnia — w dyskusji wziął udział prof. dr hab. inż. Jerzy Stefanowski, który połączył się zdalnie z Poznania. 

Prof. Miłosz Kadziński odebrał podziękowania dla całego zespołu PP zaangażowanego w realizację projektu AI Tech oraz opowiedział o doświadczeniach i sukcesach zespołu oraz studentów. Warto wspomnieć, że studenci i absolwenci AI Tech byli nie tylko biernymi uczestnikami konferencji, ale również włączali się w prowadzenie badań, co zaowocowało ich 10 wystąpieniami konferencyjnymi i 16 publikacjami naukowymi (6 w czasopismach). 

Specjalne podziękowania przekazane zostały także prof. dr. hab. inż. Romanowi Słowińskiemu oraz prof. dr. hab. inż. Jerzemu Stefanowskiemu, którzy zasiadając w Radzie Programowej AI Tech kształtowali projekt merytorycznie i wspierali jego realizację swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Projekt AI Tech był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
dyplom
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
PL