Bioinformatyka

Makrokierunek Bioinformatyka jest wspólnym projektem dwóch wiodących uczelni poznańskich, Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Studia dzienne I i II stopnia (odpowiednio licencjackie i magisterskie) oferują nowoczesny program nauczania, nad którym czuwają wykładowcy Wydziału Informatyki PP oraz Wydziału Biologii UAM.

Program makrokierunku Bioinformatyka wypełnia standardy nauczania dla kierunków wchodzących w jego skład (biologii i informatyki), przy równoczesnym kształceniu w zakresie przedmiotów typowo bioinformatycznych. Duża liczba przedmiotów obieralnych (zwłaszcza na studiach II stopnia) daje studentowi możliwość pogłębiania wiedzy z przedmiotów zgodnych z jego zainteresowaniami.

Studenci Bioinformatyki uczestniczą w projektach badawczych zespołu bioinformatyków działającego na Wydziale Informatyki. Wśród najważniejszych osiągnięć zespołu wymienić należy w pełni zautomatyzowane narzędzie do przewidywania struktur trzeciorzędowych kwasów nukleinowych RNAComposer oraz bazę danych fragmentów strukturalnych RNA FRABASE. Więcej o samej grupie i jej projektach badawczych można znaleźć na stronach: Bioserver i RNApolis.

Sukcesy naszych studentów i absolwentów

  • W ramach finału konkursu iGEM 2014 odbywającego się w Bostonie studenci Bioinformatyki w składzie: Weronika Krzynowek, Melania Nowicka, Katarzyna Rżosińska, Jakub Bartoszewicz uzyskali brązowy model w kategorii oprogramowanie. IGEM (International Genetically Engineered Machine) jest międzynarodowym konkursem biologii syntetycznej, odbywającym się corocznie od 2003 roku.
  • W konkursie MNiSW "Generacja Przyszłości" został nagrodzony projekt studentów Bioinformatyki z Wydziału Informatyki PP: "iGEM Poznań: Projektowanie nowych, funkcjonalnych systemów biologicznych działających w żywych komórkach".
  • W konkursie Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego na najlepsze prace magisterskie o tematyce bioinformatycznej obronione w 2011 r. wyróżnienie uzyskał student Wydziału Informatyki PP Tomasz Żok.
  • W konkursie Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego na najlepsze prace magisterskie o tematyce bioinformatycznej  obronione w 2010 r. pierwsze miejsce uzyskali studenci Wydziału Informatyki PP Wojciech Frohmberg i Michał Kierzynka.
  • W konkursie Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego na najlepsze prace magisterskie o tematyce bioinformatycznej  obronione w 2009 r. pierwsze miejsce uzyskał student Wydziału Informatyki i Zarządzania PP Wojciech Mruczkiewicz.

Infrastruktura badawcza i dydaktyczna

Zajęcia z bioinformatyki prowadzone są na Wydziale Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz na Wydziale Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Oba wydziały mogą poszczycić się bardzo nowoczesnymi budynkami, w których mieszczą się wysokiej klasy laboratoria wyposażone w technologicznie zaawansowany sprzęt. Ponadto na terenie Politechniki Poznańskiej znajdują się laboratoria Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki (ECBiG) będącego konsorcjum Politechniki Poznańskiej oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, które od 2013 roku znajduje się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Podczas zajęć realizowanych na terenie ECBiG studenci mają możliwość wykonywania badań we w pełni wyposażonych laboratoriach i na nowoczesnym sprzęcie (m.in. sekwenator nowej generacji Ilumina, spektrometry masowe, mikroskop ramanowski, mikroskop sił atomowych).

Wiecej o makrokierunku bioinformatyka można znaleźć na stronie http://www.bioinformatyka.edu.pl/.

Bioinformatyka