Co każdy student wiedzieć powinien?

Poligród

Politechnika Poznańska rozbita jest na 5 lokalizacji. Dwa największe z nich to Campus Piotrowo i Campus Nieszawska. Do tego należy doliczyć budynki Rektoratu na Wildzie, budynek Wydziału Inżynierii Zarządzania przy ul. Strzeleckiej oraz budynek Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji na Polance.

Skupmy się na Piotrowie, gdyż to właśnie tutaj będziesz spędzać najwięcej czasu, studiując na naszym Wydziale. Znajdują się tu cztery podstawowe budynki:

  • CWiBT – Centrum Wykładowe i Biblioteka Techniczna. Swoją siedzibę ma tutaj Biblioteka Techniczna oraz część jednostek Wydziału Informatyki.
  • BM – „Budowy Maszyn”, należący do Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania. Zwany jest też „budynkiem z zegarem”. Swoją siedzibę ma tutaj także Wydział Informatyki, Wydział Maszyn Roboczych i Transportu oraz Wydział Technologii Chemicznej.
  • E – „Elektryk”, bliźniaczy do BM-u wieżowiec, należący do Wydziału Elektrycznego. Znajdziesz tu także siedzibę Studium Języków Obcych oraz część pomieszczeń naszego Wydziału.
  • BL – „Budownictwa Lądowego”. Siedzibę swoją ma tutaj Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Jest to zabytkowy budynek, którego nie sposób nie poznać.

Ponadto, znajdziesz tu także 4 „niskie” akademiki (dwa „wysokie” są o ok. 500 metrów dalej, przy ul. Św. Rocha), hale laboratoryjne, przychodnię, punkt ksero i stację kontroli pojazdów.

Pamiętajcie jednak – jeśli się pogubicie, zawsze działajcie zgodnie z zasadą: „Kto pyta, nie błądzi” oraz „Dobry student to poinformowany student!”.

Plan zajęć

„W tym szaleństwie jest metoda”, naprawdę! Na cały plan zajęć składają się dwa dokumenty:

  • Rozkład tygodni – wspólny dla wszystkich kierunków
  • Plan zajęć konkretnego kierunku lub specjalności – tu tłumaczyć nie trzeba.

Oba dokumenty znajdziesz w Twoim rozkładzie zajęć dostępnym w sekcji Dla studentów, w prawej kolumnie (Dla Studentów -> Twój rozkład zajęć). W rozkładzie tygodni znajdziesz informacje, które tygodnie są parzyste („pod kreską”), a które nieparzyste („nad kreską”) oraz które dni są „wolne” ze względu na różne wydarzenia, jak np. święta.

Sam plan zajęć to odrobinkę inna historia. Podzielony jest on na kolumny, dotyczące różnych Grup Dziekańskich oraz grupy wierszy dotyczące poszczególnych dni tygodnia, składające się z wierszy dotyczących kolejnych jednostek godzinowych (wykładowych – trwających po 90 minut każda). W trakcie dnia znajdziecie przerwy 10-15 minutowe oraz jedną przerwę obiadową, trwającą 30 minut. Jak jednak rozczytać tak przygotowany plan? Poniżej legenda na podstawie jednego z planów dla kierunku Informatyka.

plan1plan2

 

plan3

 

plan4

 

Dziekanat

Dziekanat to miejsce urzędowania… Dziekana oraz Pań / Panów z Dziekanatu. W tym miejscu studenci zgłaszają się ze sprawami dotyczącymi swoich studiów, jak np. wnioskowanie o powtarzanie przedmiotu, czy stypendium rektora. Dziekanat na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji:

https://cat.put.poznan.pl/student/dziekanat?title=DZIEKANAT

O „Paniach z Dziekanatu” można przeczytać naprawdę wiele zabawnych anegdotek, jednak co należy przyznać, to że naszego zespołu kompletnie się to nie ima – o lepszych ludzi naprawdę byłoby ciężko! Posiadają nie tylko gigantyczną wiedzę, ale także ogromny zapał do pracy, którą wykonują.

Wśród pomieszczeń Dziekanatu znajdują się jeszcze dwa specjalne gabinety. Jest to Gabinet Prodziekanów, oraz Gabinet Dziekana. Studiując, najczęściej będziesz mieć do czynienia z Prodziekanem ds. Kształcenia:

https://cat.put.poznan.pl/wladze-wydzialu/prodziekan_ksztalcenie1

https://cat.put.poznan.pl/wladze-wydzialu/prodziekan_ksztalcenie2

Pamiętaj jednak – do Dziekanów idzie się ze sprawami naprawdę wysokiej rangi, jako że jest to niezwykle zajęty człowiek. Po drodze, warto więc zahaczyć kolejno o Starostę Grupy, Starostę Roku, Samorząd Studentów oraz Panią (Pana) z Dziekanatu.

UWAGA! Bardzo gorąco polecamy, aby główną osobą kontaktową z Dziekanatem dla całego Roku był Starosta Roku, a dla danej Grupy Dziekańskiej – Starosta Grupy. To znacząco ułatwia załatwienie wszelkich spraw, oraz upraszcza wiele różnych procedur, szczególnie, gdy kwestia dotyczy większej liczby studentów.

Bimba i inne środki transportu

Czasami w ciągu jednego dnia zajęcia odbywają się w różnych lokalizacjach w Poznaniu, dlatego jeśli nie jesteście w posiadaniu pojazdu na dwóch lub czterech kółkach, musicie zapoznać się za środkami komunikacji miejskiej. W Poznaniu opiekę nad nimi sprawuje ZTM/MPK, zapewniający dwie formy transportu: autobusy i tramwaje.

Bilety obowiązujące w Poznaniu są tzw. czasówkami, czyli dotyczą konkretnego okresu przebywania w pojeździe. Teoretycznie, w obiegu są też inne rodzaje biletów, jednak niekiedy są one problematyczne w kontekście dostępności. Nie jest to rozwiązanie idealne, gdyż w korkach bywają z tym problemy, jednak zarząd w najgorętszych okresach w roku zapewnia różnego rodzaju akcje, jak np. wydłużenie ważności biletów czasowych w godzinach szczytu. Dla studentów obowiązuje 50% zniżka na przejazdy przy okazaniu legitymacji. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi przejazdów na bilety czasowe, bo jest to sprawa dość skomplikowana i dla jej wyjaśnienia niezbędny byłby dość spory elaborat.

Wśród linii tramwajowych są tzw. „pestki”, czyli pojazdy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (PST). Łączą one Piątkowo z centrum miasta i są jedyną linią tramwajową jeżdżącą w nocy.

Poznańskie MPK nie należy do najdroższych instytucji w Polsce, choć zawsze mogłoby być nieco lepiej. Najlepiej jest wykupić bilet okresowy (miesięczny, 3-miesięczny, 10-miesięczny akademicki) na sieć (umożliwia jazdę na wszystkich liniach zwykłych i pospiesznych w strefie A) lub tzw. „liniówkę” (na określoną linię).

Dla tych, co chcą jeździć na „gapę” ostrzeżenie. Coraz częściej spotyka się panie i panów kontrolerów, zwanych w Poznaniu „kanarami”. Są mili i uprzejmi, ale bezwzględni dla tych, którzy nie mają ważnego biletu. Łatwo pozbyć się w ten sposób dość sporek kwoty z portfela…

Indeks

Na Wydziale Informatyki nie wydaje się 'papierowych' indeksów. Dla nowych studentów dziekanat prowadzi się indeksy elektroniczne (system eProto). Niestety, zielonego zeszyciku z ocenami już nie uświadczycie… za to o ocenie dowiecie się w momencie jej zapisania w systemie, za pośrednictwem otrzymywanej od Uczelni poczty studenckiej w systemie ePoczta.

Starosta Roku (lub Grupy)

Jest to jeden ze studentów danego Roku, wybrany przez pozostałych z nich. Być Starostą to dodatkowy obowiązek (pomost między studentami Roku a Wykładowcami oraz Władzami Uczelni), który jednak owocuje lepszym kontaktem z uczelnianą kadrą, co bywa momentami bardzo korzystne. Warto zaznaczyć – im więcej spraw załatwiacie, niezależnie od ich rezultatu, tym bardziej możecie pomóc innym, w tym także sobie.

Samorząd Studentów

Jest wybierany przez Was! Są to reprezentanci studentów w Radach Wydziału, którzy organizują też szereg innych spraw – uczestniczą m.in. w rozpatrywaniu wniosków o stypendia socjalne, dyskutują odnośnie zmian ich wysokości, organizują imprezy masowe (np. POA – Polibuda OpenAir) oraz klubowe (np. Kici-Kici Party), reprezentują Was przed Władzami Uczelni, oraz mogą pełnić rolę członka komisji w przypadku Egzaminów Komisyjnych. Uwierzcie, to ostatnie to niemała rzecz, i jeśli już do „komisa” dochodzi, naprawdę warto skorzystać z ich pomocy. Więcej o Samorządzie Studentów przeczytacie w poświęconemu im artykule.

Sesja

Jest okresem, w którym trwają egzaminy. Teoretycznie, aby przystąpić do sesji, trzeba mieć wpisane wszystkie zaliczenia. W praktyce – zależy to od wielu czynników, co w sumie „wyjdzie w praniu”. Po „oblaniu” egzaminu niekiedy są „dożynki” (tzw. „dopytka”), a na pewno jest co najmniej jedna regulaminowa poprawka.

Biblioteka

Tłumnie odwiedzana przez studentów, szczególnie na początku semestru. Pamiętajcie, że często dostępnych jest jedynie kilka egzemplarzy danego wydania, a chętnych – znacznie więcej. Aby zapisać się do Biblioteki trzeba zabrać dowód osobisty, ważną legitymację studencką i pieniądze na wpisowe. Należy również pobrać kartę zobowiązań. Tak zaopatrzeni, staniecie w kolejce, na końcu której na Waszej ELS (Elektroniczna Legitymacja Studencka) zostanie aktywowana karta biblioteczna. Od tej chwili możecie wypożyczać książki, a to jest już sprawa banalna: bierzecie rewersy, siadacie przy komputerze (lub wertujecie setki kart) i szukacie tytułów (i autorów), wypełniacie rewersy i ustawiacie się do następnej, jeszcze dłuższej, kolejki. Termin wypożyczenia (standardowo 6 miesięcy) zawsze można przedłużyć, ale należy to zrobić przed przekroczeniem daty oddania książki (w przeciwnym razie grozi kara finansowa). Ułatwieniem jest zamawianie książek przez Internet – zajrzyjcie na stronę biblioteki: http://www.library.put.poznan.pl.

Księgarnia „Politechnik”

Sprzedaż skryptów i podręczników dla studentów prowadzi księgarnia „Politechnik”. Znajduje się ona w przyziemiu budynku Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania. Poleca ona szeroki asortyment książek technicznych – http://www.politechnik.poznan.pl.

 

Opracował:

Krzysztof Borowiak

Wiceprzewodniczący WRSS WI w kadencji 2013-2015

krzysztof.m.borowiak [at] samorzad.put.poznan.pl